Alan Turing

system scm w logistyce

Alan Turing to angielski kryptolog i matematyk, który stworzył tzw. bombę Turinga, która umożliwiała odczytanie wiadomości szyfrowanych przez Niemców. Jego działalność technologiczna nie ograniczała się jednak wyłącznie do tych dwóch dziedzin.

Turing osiągnął również bardzo wiele na polu informatyki i dziś uważany jest za jednego z jej twórców. Jego wkład w informatykę polegał na stworzeniu jednego z pierwszych komputerów programowalnych. To właśnie dzięki Turingowi dziś praktycznie każdy z nas ma w domu swój osobisty laptop bądź komputer stacjonarny.

Brytyjski naukowiec był również pionierem w dziedzinie badania sztucznej inteligencji – wymyślił tzw. test Turinga. Niestety, działalność Turinga na wiele lat przyćmiona została przez jego życie prywatne.

Przez swój homoseksualizm został skazany przez sąd za obrazę moralności publicznej. Sędzia dał mu wybór: albo pójdzie do więzienia, albo zdecyduje się na terapię hormonalną. Wyrok wybrał drugie rozwiązanie, jednak wyrok sprawił, że stracił prawo dostępu do poufnych informacji i odsunięto go od badań nad komputerami.

Dwa lata po tych wydarzeniach Alan Turing popełnił samobójstwo. Ułaskawiono go dopiero w 2013 roku.