Informatycy i relacje z kobietami

Nie sposób jest poczynić generalizacji, w myśl której przedstawiciele danego zawodu czy grupy społecznej mieliby większe powodzenie u kobiet niż inni. Istnieje jednak wiele stereotypów, w myśl których jedni mężczyźni z założenia skazani są na liczne przygody w relacjach damsko-męskich, inni zaś – z góry skazani na porażkę.

Każdy, kto choć raz spotkał się z wizerunkiem informatyka w popkulturze bez wahania może stwierdzić, gdzie w tym podziale plasują się przedstawiciele tej właśnie grupy społecznej. Relacje popkulturowych informatyków z kobietami z założenia nie są łatwe.

W powszechnym przekonaniu mają to być mężczyźni, którzy nie potrafią cieszyć się prostymi rozrywkami i gawędzić o niczym. Podrywają kobiety, opowiadając im o niezrozumiałych dla osób spoza wąskiego kręgu problemach technicznych.

Co więcej, często pokazywani są także jako nieatrakcyjni fizycznie. Informatyk, zgodnie ze swoim popkulturowym wizerunkiem, nie potrafi również zachować się w obecności kobiety.

Mimo szczerych chęci, często bardzo się zawstydza, jąka lub w stresie strzela jakąś gafę. Na szczęście dla przedstawicieli tej grupy zawodowej, jest to wyłącznie stereotypowy model zachowania, a spotkanie „normalnego” informatyka wcale nie graniczy z cudem.