Informatyka w gabinecie stomatologicznym

systemy utrzymania ruchu

Stomatologia jest działem medycyny, jednak na co dzień wykorzystuje osiągnięcia nie tylko tej dziedziny. Chociaż wydaje się to może dziwne, to stomatologia dużo czerpie także z informatyki.Wprowadzeniae komputerów i zastosowanie informatyki z gabinetach stomatologicznych w dużym stopniu zrewolucjonizowało tę branżę.

Pacjenci zazwyczaj nie zdają sobie nawet sprawy z tego, jak często i w jak szerokim zakresie stomatologia korzysta z informatyki. Komputery są pomocne przede wszystkim przy wykonywaniu zdjęć rentgenowskich zębów. Pomagają m.

in. w analizie stanu uzębienia. Wykorzystuje się je też w gabinetach ortodontycznych przy doborze aparatu ortodontycznego.

Dzięki specjalnym programom lekarz ortodonta może dobrać odpowiedni do typu uzębienia aparat a także dostosować jego siłę nacisku na zęby. Komputery są też coraz częściej wykorzystywane nawet przy kontrolnych obserwacjach u dentysty. Lekarz przy pomocy małej kamery pokazuje pacjentowi stan jego uzębienia i z bliska pokazuje wszelkie wady.