Informatyzacja w administracji

Narożniki z funkcją spania opieka informatyczna

Nie sposób w omawianiu zagadnienia doradztwa informatycznego pominąć administracji publicznej. Jej organy bowiem coraz chętniej sięgają do nowoczesnych rozwiązań, choć trzeba przyznać, że w polskich realiach idzie to dość opornie.

Mentalność rodzimych urzędników oraz ich przełożonych nader często jest głęboko zakorzeniona w czasach PRL, a więc są oni z założenia przeciwni innowacjom. Szczególnie tym, które ułatwiają życie zwykłym obywatelom i ograniczają urzędnicze kompetencje.

Pewne procesy nie są jednak możliwe do zahamowania, więc w polskich urzędach jest coraz więcej nowoczesności. Stopniowo przybywa też spraw, które zwykły Kowalski może załatwić bez wychodzenia z domu, a jedynie w oparciu o internetowe narzędzia.

Elektroniczne biura podawcze są świetnym przykładem takiego rozwiązania. Również coroczne zeznanie podatkowe możemy złożyć we własnym mieszkaniu.

Pozwala na to specjalna aplikacja, w której wypełnimy PIT, a program automatycznie obliczy wysokość podatku i uwzględni ewentualne odliczenia.