Praca księgowego to zawód wymagający dużej sumienności, ale także wiedzy i doświadczenia. Istnieje wiele szkół technicznych, które uczą młodych ludzi przyszłego zawodu – są głównie nakierowane na kierunki ekonomiczne, rachunkowe. Jeśli chodzi o studia, chcący zdobyć profesjonalne wykształcenie w tej dziedzinie także nie mają na co narzekać. Istnieje wiele wyższych szkół bankowych, ale także uniwersytety ekonomiczne, traktujące bardzo mocno o rynku. Nie mniej jednak czasem przychodzą w życiu momenty, w których przykładowo dochodzimy do wniosku, że chcemy zmienić zawód, ponieważ albo nam się nie podoba, albo się znudził. Podejmowanie minimum trzyletnich studiów mija się z celem, a dla niektórych jest to strata czasu. Wiadomo, że najlepsze umiejętności to umiejętności praktyczne. Naprzeciw takim problemom wychodzą ogólnodostępne kursy dla księgowych.
Co warto o nich wiedzieć?
- Nadmierna oferta rynkowa kursów sprawia, że ludzie są zakłopotani, nie wiedzą jaki kurs wybrać. Oczywiście, najlepiej jest nie działać pod wpływem emocji i działań reklamowych sloganów. Aby dokonać odpowiedniego wyboru należy sprawdzać, porównywać i słuchać opinii innych kursantów. Inaczej nigdy nie będziemy pewni, czy wydawanie pieniędzy na drogie lekcje w centrum miasta mają jakikolwiek sens. Najważniejszym faktem o którym należy pamiętać jest to, że dziedzina księgowości, jak i zarówno rachunkowości jest ogromna. Nie można dać się nabrać na kilkugodzinne, czy kilkudniowe kursy, które zapewnią pracę. Nie bez powodu specjaliści w swoich dziedzinach wyraźnie zaznaczają, że uczą się pod wpływem doświadczeń i przykładów;
- Cena jako wyznacznik jakości kursów. Im drożej – tym lepiej, w tym wypadku się to sprawdza.
Za jakość lekcji, dostępność materiałów i praktykę trzeba płacić. Pamiętajmy, że doświadczeni wykładowcy nie mają czasu, a jeśli już jakiś znajdą – szkoły płacą za niego słono. Nie ma co się dziwić – możliwość uczestniczenia i nauki praktycznej np. programów księgowych wymaga zarówno dostępu do komputerów, ale także odpowiednich programów, które z reguły są po prostu płatne. Wybierając najtańszą opcję możemy być pewni, że nie nauczymy się zbyt wiele, a już z pewnością do kosztów trzeba doliczyć potrzebne na zajęciach materiały;
- Jaki jest cel kursu? Jeśli chcemy już poświęcić jakiś czas naszego życia na dany kurs, zastanówmy się po co to robimy. Jeśli rzeczywiście interesuje nas dział księgowości i praca w tym zawodzie – skupmy się na certyfikatach. Oczywiście nie na takich, które nie potwierdzą naszych żadnych umiejętności, ale takich, które są uznane przez środowisko zawodowe, a firmy bardzo dobrze znają ich przebieg i efekty.
Kurs na księgowego nie jest bzdurą, choć nieodpowiednio dobrany nie będzie nawet szansą na zaistnienie w tym środowisku.
Istnieje wiele możliwości, które pomogą na zdobycie wymarzonej pracy, lecz trzeba je szczegółowo przeanalizować.