Popkulturowy haker – zły człowiek czy bohater?

Kopia zapasowa bloga płytki imitujące beton

W dzisiejszych czasach coraz częściej możemy spotkać się z produkcjami filmowymi, które opowiadają o losach sympatycznych, choć nieco aspołecznych informatyków lub naukowców, powszechnie nazywanych „geekami” czy też „nerdami”.

Nie zapominajmy jednak także o hakerach – wraz z rozwojem technologii tego typu postacie także często odgrywają istotne role w popkulturowych produkcjach.

Uogólniając, postać hakera może być postrzegana na dwa kompletnie różne sposoby.

Z jednej strony hakerzy mają możliwość zagrożenia porządkowi społecznemu, wykradania istotnych, rządowych danych czy wypowiedzenia wojny innemu narodowi, za pośrednictwem programu komputerowego.

Z drugiej jednak strony postacie hakerów często zajmują się też ujawnianiem rządowych oszustw i przekrętów, pozyskiwaniem zatajnianych informacji czy ogólnie pojmowanym, opartym o rozmaite sposoby ratowaniem świata.

Postać hakera w popkulturze pozwala na ciekawe budowanie wizerunku informatyki, a także osób zawodowo zajmujących się tą dziedziną.

Sprawia, że zyskujemy swego rodzaju świadomość, choć nieco stereotypową, na temat tego, jak wielkie znaczenie w dzisiejszym świecie odgrywają komputery.