Specyficzną odmianą chmur obliczeniowych są maszyny wirtualne, dzięki którym można korzystać z dowolnego oprogramowania, a nawet z systemów operacyjnych bez ich fizycznego instalowania na komputerze lokalnym. Wszystkie działania odbywają się na zewnętrznym serwerze, z którym nawiązujemy połączenie przez internet. Tym samym możemy edytować pliki i generować dowolną niemal zawartość – ograniczają nas tylko możliwości poszczególnych programów.
Taka opcja ma tę wielką zaletę, że sprzyja mobilności. Jeśli zespół pracowników z jakichś względów musi regularnie zmieniać swoją lokalizację, jest w stanie dzięki wirtualizacji logować się do swoich obszarów roboczych tak samo, jakby zabierali ze sobą cały komputer. Tymczasem używając dowolnego urządzenia mają dostęp do tych samych zasobów, które czekają na nich bezpiecznie w sieci.
Doradcy informatyczni z reguły sugerują zastosowanie wirtualizacji w tych przedsiębiorstwach, w których stawia się na innowacyjność oraz szeroko wykorzystuje internet w realizacji bieżących zadań.